Projekty naukowe

Instytut Informatyki Uniwersytetu Opolskiego jest miejscem, gdzie nauka spotyka się z nowoczesnymi technologiami, a zespoły badawcze prowadzą innowacyjne projekty, które odpowiadają na współczesne wyzwania informatyczne. W naszych badaniach łączymy teorię z praktyką, dążąc do tworzenia rozwiązań, które mają realny wpływ na rozwój technologii cyfrowych. Instytut nieustannie rozwija swoje zaplecze badawcze, wspierając innowacyjność i interdyscyplinarność prowadzonych badań.

CYBERSECIDENT/489912/IV/NCBR/2021

Przedmiotem projektu jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia systemu oceny poziomu cyberzagrożeń w otoczeniu poszczególnych obywateli RP oraz cyberbezpieczeństwa całego kraju.

System składać się będzie z dwóch części. Pierwsza z nich, dla obywateli, wykorzystywać będzie narzędzie programistyczne w postaci aplikacji mobilnej umożliwiającej wyszukiwanie i ocenianie na żądanie poziomu bezpieczeństwa urządzeń IoT oraz IoE znajdujących się w domenach bezpieczeństwa użytkowników. Aplikacja wykorzystywać będzie tożsamość cyfrową w celu identyfikacji użytkowników oraz przedstawiać będzie raporty z rekomendacjami dotyczącymi zagrożeń ze strony urządzeń oraz sposoby poprawy ich bezpieczeństwa.

Druga część systemu umieszczona zostanie w chmurze obliczeniowej i realizować będzie usługi na rzecz aplikacji mobilnej, polegające na analizie zebranych przez aplikacje danych, przygotowaniu dla użytkowników raportów i rekomendacji. Ponadto zbierane będą zanonimizowane dane dla celów głębokiej analizy umożliwiającej wykrywanie anomalii, trendów i zagrożeń w poszczególnych domenach bezpieczeństwa oraz w skali całego kraju. Wykorzystane zostaną techniki danologii (Data Science) w tym uczenia maszynowego, metod statystycznych, teorii gier, sieci semantycznych i inne, umożliwiające wykonanie map koncentracji zagrożeń, historii zmian, trendów oraz predykcji zagrożeń.

Strona projektu

Automatyzacja Problemu Unifikacji w Logikach Deskrypcyjnych 2022/47/P/ST6/03196

Projekt należy do linii trwających badań nad unifikacją w obszarze logiki opisu. Logika opisu (DL) jest formalizmem używanym do reprezentacji wiedzy, gdzie wiedza jest uchwycona w złożonych pojęciach zbudowanych ze zbioru podstawowych terminów z formalnymi konstruktorami. DL umożliwia zastosowanie zautomatyzowanego wnioskowania o bazie wiedzy, takiego jak inteligentne odpowiadanie na zapytania, obliczanie hierarchii pojęć, wykrywanie błędów. Bazy wiedzy (zbiory definicji złożonych pojęć), oparte na konstruktorach DL, nazywane są bazami wiedzy DL lub ontologiami.

W tym projekcie chcemy zaprojektować algorytm rozwiązujący unifikację w DL FLE. FLE posiada moc ekspresji wystarczającą do sformalizowania całej wiedzy zawartej w docelowych ontologiach. Przykładami takich ontologii są
SNOMED CT, GALEN, FMA, które reprezentują wiedzę medyczną, anatomiczną i są zamierzonym obszarem zastosowania naszych badań.
Problem unifikacji jest podawany w tym kontekście jako dane wejściowe pary złożonych pojęć. Algorytm rozwiązujący ten problem powinien skonstruować zestaw definicji dla dotychczas niezdefiniowanych pojęć prymitywnych występujących w danych wejściowych, tak aby z tymi definicjami pojęcia w danych wejściowych stały się zunifikowane, tj. identyczne lub równoważne. Następnie zestaw
uzyskany w ten sposób musi zostać oceniony przez eksperta, który może zdecydować, czy mają one sens. Jeśli odpowiedź jest
pozytywna, ontologia może zostać naprawiona: redundancja usunięta, a nowe definicje dodane. Algorytm unifikacji może być więc bardzo pomocny dla inżynierów ontologii, którzy nieustannie pracują nad rozbudową baz wiedzy.

Strona projektu

Skip to content